Menu
Viac ako polovica voľných bytov v Bratislave nie je určených na predaj, ale na prenájom. Nízka ponuka ženie ceny nehnuteľností na únosné maximá.

Chcete bývať vo vlastnom? Trh s nehnuteľnosťami je vďaka dostupným hypotékam prajný. Nakupujúci priemer tvoria preto prevažne mladí ľudia vo veku od 25 do 35 rokov, ktorí sa dokážu banke zaviazať na niekoľko desaťročí. Avšak dnes už neplatí, že za svoje peniaze dostanú rozumnú výmeru bytu. 

Málo bytov
Aktuálny vývoj na realitnom trhu určuje stále rastúca cena za meter štvorcový. Bratislava je skrátka drahá. Podľa portálu www.nehnutelnosti.sk je tu na predaj len 3 735 bytov, čo je na počet 422-tisíc Bratislavčanov s trvalým pobytom naozaj neprimerané. Pokiaľ však vezmeme do úvahy fakt, že v hlavnom meste žije podľa aktuálnych ukazovateľov viac ako pol milióna ľudí, podstatná časť bytov je určená na podnájom. Podľa spomínaného portálu je ich až 3 956, čo by znamenalo, že viac ako polovica voľných bytov nie je na predaj. 

Rozhoduje počet izieb
Kupujúci majú štandardne tendenciu kupovať byty podľa počtu izieb, čo v praxi znamená, že skôr uprednostnia trojizbový byt pred dvojizbovým, hoci by jeho výmera bola približne rovnaká. Na tento trend zareagovali aj developeri, ktorí v snahe optimalizácie nákladov o čosi zmenšili výmeru trojizbových bytov. „Kupujúci by si mal zakaždým prerátať cenu nehnuteľnosti na metre štvorcové, aby mal lepšiu predstavu o tom, čo konkrétne dostane za svoje peniaze,“ radí špecialista na reality Miroslav Lezo. Priemerná cena bytov v Bratislave sa dnes pohybuje okolo 2 300 – 2 600 eur za štvorcový meter. Pri dvojizbových bytoch je celobratislavský cenový priemer 143-tisíc eur. Kategória trojizbových bytov je približne na úrovni 185-tisíc eur. V bratislavskej novostavbe sa však cena pohybuje až od 230-tisíc eur. 

Kalkulačka metrov štvorcových 
Kto rozmýšľa v súvislostiach a plánuje budúcnosť s viacerými členmi rodiny, určite ocení viac izieb. V Bratislave je dnes v ponuke 511 štvorizbových bytov. Samozrejme, i tu sa výmery rôznia. Ich rozpätie sa udáva už od 75 m2. Avšak len polovica z nich má rozlohu nad 100 m2, nad 200 m2 je v tejto kategórii len okolo 4 % bytov. Čo sa týka novostavieb, tu sa cena za štvorizbové byty šplhá vyššie. Napríklad v projekte Stein 2 je to 3 886 eur, v ružinovskom NUPPU 3 781 eur, v petržalskom Einparku 3 235 eur. Najvýhodnejšia cena je v developerskom projekte Dve sýpky, ktorý sa nachádza v Jarovciach. Cena za meter štvorcový v prípade veľkometrážnych bytov až do rozlohy 213 m2 tu vychádza na 1 979 eur. Ide zároveň o projekt, ktorý má vzhľadom na počet bytových jednotiek v ponuke najviac štvorizbových bytov spomedzi novostavieb. 

Zaujímavé 4-izbové byty
Zo 47 bytov je 19 štvorizbových, pričom sú rozložené na dvoch podlažiach. Na každom sa nachádza vlastná kúpeľňa i terasa. Byty sú tak vhodné pre rodiny s deťmi, ale aj viacgeneračné rodiny. Developer Dynastion tak zareagoval na aktuálny trend v bývaní, a to oddeliť bývanie na dennú a nočnú časť. No prípadné požiadavky rieši v rámci klientskych zmien. V snahe získať 4 izby na jednom poschodí je na základe požiadavky možné spojiť i dva susediace dvojizbové byty na prízemí, ku ktorým prislúcha predzáhradka. Alebo dva susediace dvojizbové byty na prvom podlaží, čím klient získa dve plnohodnotné kúpeľne. Viac informácií nájdete na www.dvesypky.sk
 

späť